Diagnostika dle Tradiční čínské medicíny

Tradiční čínská medicína má velice dobře propracovanou prevenci nemoci - pečuje o zdraví jedince i pokud nemoc ještě nepropukla v plné míře. V naší společnosti totiž není běžné nacházet zcela zdravé lidi. Naopak. Organismus téměř každého z nás bojuje s nějakou patologií či disharmonií organismu. Pokud se tyto disharmonie podchytí včas, nemoc naopak nemusí propuknout vůbec.

Tradiční čínská medicína zavedla systém, jak tyto disharmonie klasifikovat - této klasifikaci se říká OBRAZ NEMOCI (Bian Zheng).

Obraz nemoci terapeut čínské medicíny zjišťuje také v okamžiku, kdy se pacient již s nemocí potýká ve větší míře. V „západní společnosti“ má pacient v tento moment určitou diagnózu - podle TČM jde však o Obraz nemoci. A to je hlavní rozdíl mezi "východní" a "západní" medicínou.

Obraz nemoci nám totiž neříká pouze "CO", ale také "PROČ".

Typickou ukázkou je například bolest hlavy. Ano, podle "západní" medicíny se jedná o bolest hlavy. Ale univerzální bylinnou směs na bolest hlavy od terapeuta tradiční čínské medicíny nikdy nedostanete... Důležitý je obraz nemoci, tedy původ této bolesti.

Pomocí propracovaného systému otázek, diagnostiky z jazyka a tepu terapeut nachází hlubší problém, jehož je bolest hlavy pouze symptomem (z pravidla jedním z mnoha).

Samotné terapii dle TČM vždy tedy předchází vstupní pohovor, kde terapeut nachází obrazy nemoci a domlouvá s klientem další postup léčby. Možností je hned několik: bylinná terapie, stimulace akupunkturních bodů, úprava jídelníčku či cvičení.

I v případě, že se klient rozhodne s terapeutem nespolupracovat dále v léčbě, po tomto pohovoru by měl odcházet obeznámen s výstupem tohoto diagnostického pohovoru (tzn. svými obrazy nemoci) a vyzbrojen obecnými doporučeními.

Mé zkušenosti v oblasti tradiční čínské medicíny - diagnostiky

• Škola Čínské medicíny v Brně
• TČM Institut Praha
• Více než 10 let praxe

zpět na služby